סקס וכיבוש

מקסיקו נופלת באוגוסט 1521, ככל הנראה היה טקסט שהופץ בקרב אחרוני המורדים בעיר (טקסט אצטקי). ההודעה האחרונה שיוצאת מטעם המורדים- המסר- אנחנו עומדים להיכחד אך אל דאגה- אנחנו נחזור בעתיד. מרידות של ילידים ימשיכו להתרחש מידי פעם- לא הייתה כניעה טוטאלית. אך הספרדים המשיכו להתייחס לילידים כאל נחותים. את היפנים, 1543, מתארים כלבנים (לא צבע עור- צבע פוליטי)- כלומר התרבות שלהם מספיק מפותחת בכדי שהם יתייחסו אליהם כאל נחותים יותר.

  1. "אוכלוסיית אמריקה הושמדה": מדברים על מספרים אסטרונומיים- בין 30-50 מיליון הושמדו. אבל האמת היא שהאוכלוסייה לא הושמדה, אלא חזרה וגדלה אחרי הגל הראשון של המגיפות (באיים הקריביים ההשמדה באמת הייתה טוטאלית). האוכלוסייה מתאוששת מהר, חלקם מתערבבים עם העבדים וחלקם עם הספרדים. מסורות פגאניות ממשיכות להתקיים עד היום. יש הרבה המשכיות. אין השמדה טוטאלית, הן מבחינה מספרית והן מבחינה תרבותית.
  2. "האינדיאנים ראו בספרדים אלים": כך הספרדים רצו לחשוב, אך האינדיאנים ראו בהם כבני אדם, ידעו שהם יכולים למות. הספרדים רצו להאמין שהאינדיאנים אף חשבו שהסוס והרוכב מחוברים- אותו יצור. הספרדים התנהגו כאילו שהם אלים.

בנוסף,

"הספרדים הפרו את השלווה והשקט שהיה שם"- האינדיאנים דווקא נלחמו ביניהם גם לפני שהספרדים הגיעו. לא הייתה אידיליה.

"לוחמים אינדיאנים עירומים מול לוחמים ספרדים מצוידים": הספרדים, בגלל שהיה חם כ"כ ומסורבל, אימצו את שיטות הלחימה של האינדיאנים- הם הפסיקו להשתמש בשריון כבד ומסורבל (בד כותנה עבה במיוחד) והעדיפו ללבוש את אותו שירון שלבשו האינדיאנים.

אבקת השריפה- נרטב ברוב האזורים בגלל האקלים- ההשפעה שלו הייתה מינורית. זה אמנם הפחיד את האינדיאנים (ייצור ברקים ורעמים)- אך לרובים ולתותחים היה פחות השפעה בשטח הלחימה. רוב הלחימה היה בנשק קר.

סקס וכיבוש

לאורך כל הקורס דיברנו על הדימוי של האינדיאנים ויחסי הגומלין בין האינדיאנים לכובשים. ההבנה שהאינדיאנים נחותים- אולי מהטכנולוגיה, דת או מבנה שלטון שאין להם. אף סיבה לא עונה באופן עמוק את הנחיתות של האינדיאנים בעיני הכובשים. מה עומד ביסוד ראיית האינדיאנים לעומת היפנים או הסינים? למה דווקא הם נחותים ואילו היפנים מושווים לאדם הלבן?

תחושת הנחיתות נתפסת על כל האינדיאנים, אפילו האצטקים והאימפריה המאוד מפותחת שלהם.

מהו אותו מכנה משותף שיש לכל האינדיאנים? יש להתבונן ברגע המפגש הראשוני- כלומר "זיהוי הנחיתות במבט ראשון".

מהם אותן תכונות פיזיולוגיות המשותפות לכל האינדיאנים וגורמות לכובשים הספרדים לחשוב אוטומטי כי הם נחותים יותר?

תשומת לב למראה החיצוני—-> חלקי עור ואין זקן- מכנה משותף לכל הילידים—-> העדר זקן מצד אחד ושיער ארוך מצד שני נתפשים כתכונה נשית באותה תקופה—-> הזכר האינדיאני נתפש כיצור אנושי- אבל נשי—-> כנגזרת מכך- הזכר האינדיאני נתפש כנחות ומהזכר האירופאי—-> תחושת ניצחון טבעי- לא חלק מהשיח המפורש על טבעם של הילידים והצדקת הכיבוש- התנשאות אוטומטית, אינסטינקטיבי

מה ההבדל בין היפנים והסינים אל מול האינדיאנים?

גם הם הרי שעירים פחות מהאירופאים. כנראה מדובר בשילוב של סיבות ופקטורים. האינדיאנים פראיים ובנוסף על כך- לא שעירים ונשיים. היפנים כ"כ מפותחים טכנולוגית ולא ניתן לכבוש אותם, בנוסף, האירופאים הגיעו כבר עם דעה קדומה של התפתחות והתקדמות לפני שהגיעו למפגש הראשון עם האסייתים.

למרות כל הניסיונות שנעשו (דיונים, חוקי בורגוס, בולות), ממשיכים לשעבד את האינדיאנים. למה?

הספרדים אובססיביים עם גילוי התשובה לשאלות הבאות:

  1. ניסיון להבין את פשר היות הילידים חסרי זקן- תכונה טבעית? תכשיר כלשהו? מריטה רצונית?
  2. מנהגם לגדל את שיערות ראשם
  3. המנהג למרוט באדיקות את שערות הגוף

נעשה קישור בין סוגיית השיער לבין מה שזה מעיד. הפראות והמתירנות המינית מוצמדת לרוב לשאלות של מראה חיצוני- חוסר בשערות. מרכיב "אין השערות" מאוד משמעותי בתיאור האינדיאנים וניתן לראות את זה כמעט בכל תיאור של אינדיאנים מהתקופה. מתועד שהאינדיאנים רואים בעודף שיער, אצל הספרדים, כמשהו בהמתי אפילו.

למה האינדיאנים לא מגדלים זקן? למה יש להם שיער ארוך כמו לנשים הספרדיות?

הספרדים כותבים-  אימהות הילידים היו גורמות שהזקן לא יצמח ע"י צריבת פניהם מילדותם עם בדים חמים כדי לעצור את גדילתו.

שתפו פוסט זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים