כיבוש מקסיקו

לסיכום, עד סוף המאה ה-19, באמל"ט מספר הנזירים האינדיאנים מעולם לא עלה על 5 אחוזים. ואלו שכן- לא קיבלו תפקידים מרכזיים. המסקנה- לא העניין הדתי עמד ביסוד היחס המזלזל כלפי הילידים- הבעיה היא עמוקה יותר. המושג "גזענות" עדיין לא היה קיים, גם כשהאינדיאנים נוצרים- היחס כלפיהם מזלזל.

כיבוש מקסיקו:

קורטז כבש את האימפריה האצטקית במשך 3 שנים, היחידות מורכבת ממתיישבים ולא מחיילים מאומנים.

היה מושפע מתפיסות מערביות. הספרדים הגיעו בכוח קטן של כ-500 אנשים וסוסים ומכניעים אימפריה ענקית אצטקית שיופיה ועושרה לא נופל מונציה- נופל בקלות בידי הספרדים. עיר של 50 אלף איש מול יחידות ספרדיות לא צבאיות ולא מסודרות (של כובשים).

ע"פ הספרדים, נפילת האימפריה מושפעת מחוסר הטכנולוגיה והקדמה שלהם.

פרשנות חדשה לכיבוש- "New Conquest History"

בעידן הפוסט-קולוניאליזם (דעיכת הקולוניאליזם), מתפתחות אסכולות פרשניות אחרות של ההיסטוריה- כלומר ניתוח זווית הראייה של הנכבש עצמו.

ההיסטוריון מתיו רסטל מפריך שבעה מיתוסים בפרשנות הקודמת:

  1. הכובשים היו אנשים יוצאי דופן, דמויות חצי מיתולוגיות– קורטז וקולומבוס. אנשים סקרנים בעלי כוח ותעוזה. רסטל טוען שאף אחד מהם לא היה משפיע כ"כ על מהלך ההיסטוריה- אלא היו תוצר של ההתפתחויות ההיסטוריות. אם לא היה קורטז, אז מישהו אחר היה כובש את האימפריה האצטקית וכו'. כלומר- היסטוריה לא תלוית אישויות.
  2. 2. "ספרד כבשה את העולם החדש". זה לא ספרד, זה כל מיני אנשים, כובשים, ספרדים ומטעם הספרדים שמחפשים אוצרות, מימנו את עצמם, או גייסו תרומות. לא היו מ]עלים ממלכתיים. לכתר הספרדי הכיבוש עלה מעט מאוד.
  3. "הכובש הלבן לעומת האינדיאני"- מקסיקו לא נכבשה רק ע"י הספרדים. מקסיקו לא הייתה נכבשת לולא הסיוע שקורטז קיבל מאויבי האצטקים. קורטז, במהלך הכיבוש, לאחר ההגעה לקובה, מכניע ילידים והופך אותם לבעלי ברית, תוך כדי התקדמות למקסיקו. את הילידים שלח לאסוף מידע על האימפריה האצטקית- הנשק שלהם, האוכל, הרגלי השינה. המטרה- לדעת כיצד להתמודד איתם. כך קורטז אוסף מידע מודיעיני על האצטקים. את עיקר בעלי הברית משיג קורטז בעיר טלאצ'קאלה, יריבתה של טנוצ'יטיטלאן. נטען שהאצטקים היו מועדים לכישלון בגלל שתפיסת המלחמה שלהם לא הייתה במטרה להרוג, אלא במטרה לתפוס קורבנות להקרבה. קורטז למד את הפוליטיקה הפנימית של הרמחב המקסיקני, הכיר את מאזן הכוחות בו, וניצל אותו על מנת לכבוש אותם.

מיהם האצטקים?

שבט לוחם, מתחילים כשכירים של עמים אחרים, היו קיימים במשך 150 שנים. היה להם ידע אסטרונומי גדול, לוח שנה שמבוסס על לוח השנה של המאיה (160 יום). תרבות מפותחת מאוד. העיר טנוצ'יטיטלאן, בירתם, נמצאת בתוך אגם. מרכז העיר- ארמון הקיסר ומסביבו מקדשים בהם מעלים קורבנות אדם, לפעמים מאות ביום- כך הם משקיטים את האלים או מושכים את תשומת ליבם, כי דם הוא הדבר היקר ביותר. אין מחוייבות לקבל תשובה מהאל- מאוד נוח מבחינת האמונה (אם תפילות לא נענות). הספרדים מחקו את המרכז הפולחני של האצטקים, ועליה בנו את העיר הספרדית שלהם. בנו את העיר ע"פ עקרונות הרנסאנס האירופאי.

אתנו-היסטוריה- כך היסטוריונים גילו את התרבות האצטקית- ע"י ניתוח של מנהגים שנשארו בקרב הצאצאים שלהם.

מרינה (מלינלי, מלינצ'ה), נסיכה אצטקית שנשבתה ע"י המאיה- שיחקה תפקיד מרכזי בתהליך הכיבוש. קורטז מקבל אותה כמתנה. היא עוזרת לקורטז לתקשר בשפת המאיה. הייתה חכמה ביותר, כישרון לשפות (ידעה ספרדית, ואת שפת המאיה והאצטקים) והבנות פוליטיות. עם הזמן הפכה לבת זוגו של קורטז ואף ילדה לו ילדים. עד היום היא נחשבת לבוגדת בקרב המקסיקנים.

גם אינדיאנים נלחמו נגד אינדיאנים ובהמשך גם עבדים שחורים נלחמו נגד אינדיאנים.

  1. "השלמת הכיבוש": חלק מתפיסת מהירות הכיבוש. השתלטות על כל הארץ- לא מדויק. שכבת הכיבוש הייתה דקה והוא לא היה מהיר. 1519-1521 נמשך הכיבוש, וגם שנים רבות לאחר מכן, קורטז ממשיך במסעות מלחמה כדי להרחיב את הכיבוש ולממש את הריבונות הספרדית. זהו תהליך ולא מהלך אחד.
  2. 5. מיתוס אי ההבנה- היעדר התקשורת. רסטל אומר כי היו הרבה אי הבנות, אבל בנושאים החשובים באמת הצליחו להבין אחד את השני, כלומר לא היו אי הבנות עקרוניות ומשמעותיות.

תפיסת המעגליות של האצטקים:

האצטקים, בתפיסה המעגלית שלהם ("מעגל החיים"- הכול יחזור לקדמותו)- נלחמים בכובש הספרדי אך באיזשהו שלב מקבלים את כיבושם של הספרדים בידיעה כי בעתיד חייהם יחזרו לקדמותם.

שתפו פוסט זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים