קרן מחר

קרן מחר, מאחר והוקמה כארגון ללא מטרות רווח הפועל למען האקדמאים עובדי המדינה, גובה דמי ניהול מינימליים המיועדים לממן את התנהלות הקרן, וזאת בניגוד לקרנות פרטיות שגובות דמי ניהול גבוהים שמהווים גם את מקור הרווח שלהן כחברות עסקיות. דמי הניהול של קרן מחר לשנת 2017 עומדים על 0.21%, ללא ספק אחד משיעורי דמי הניהול הנמוכים ביותר במשק. דמי ניהול אלה נגבו בצורה אחידה על כל מסלולי החיסכון בקרן, וזאת כאמור מכיוון שהקרן אינה משתמשת בדמי ניהול אלה למטרות רווח אלא למימון פעילותה בלבד ועלויות פעילות אלה ידועות מראש ואינן משתנות בהתאם למספר החוסכים בכל מסלול.

דירוג מחר – מה זה אומר?

כל הנושא של התאגדות העובדים האקדמאים במדעי החברה והרוח מתנהל באמצעות הסתדרות המח"ר בישראל. כל עובד ציבור בעל תואר במדעי החברה והרוח יכול להצטרף להסתדרות זו בתמורה לדמי חבר בגובה 0.9% מהשכר החודשי. דמי חבר אלה מעניקים לעובד חברות מלאה בהסתדרות ובכלל זה גם השתתפות בדירוג המח"ר. לחילופין, יכול העובד לשלם דמי טיפול בלבד, בגובה 0.75% משכרו החודשי, על מנת להיכנס לדירוג המח"ר בלבד ללא חברות באיגוד.

דירוג המחר הוא נושא שעולה בכל הסכמי השכר במגזר הציבורי, ובהם מצויינות שורה של הטבות אותם יקבלו אקדמאים אלה בהתאם לדירוג המחר שלהם. על כן, תשלום דמי חבר או לכל הפחות דמי טיפול להסתדרות המח"ר, מבטיח לעובד את ההטבות המצוינות בהסכמי השכר ביחס לעובדי ציבור אקדמאים במדעי החברה והרוח.

דירוג המחר משתרע על פני טווח דרגות שמתחיל בדרגה 35 שהיא הדרגה המינימלית ועד דרגה 46 שהיא הדרגה המקסימלית. העובד יכול לטפס במעלה הדרגות בעיקר באמצעות הוותק שלו במקום העבודה ובמגזר הציבורי בכלל. בכל שנתיים או שלוש עולה העובד דרגה, כשלעובדים שונים בתפקידים שונים מוגדרים תנאים מעט שונים לגבי היחס בין הוותק ובין צבירת הדרגה. כמו כן, יש לזכור שישנם מקומות עבודה בהם התקן שעליו יושב העובד אינו כולל את ההטבות של דירוג מחר ואת זה יש לבחון מראש.

בכל מקום עבודה

משולמת לעובד תוספת מסוימת עבור הוותק שלו מתוך הנחה שככל שהעובד ותיק יותר, כך הוא תורם יותר לארגון וחשוב יותר לארגון. יחד עם זאת, במגזר הפרטי מדובר באפשרות בלבד והמעסיק לחלוטין לא חייב לעדכן לעובד את השכר על פי הוותק. במגזר הציבורי, לעומת זאת, הנושא מעוגן בהסכמי שכר המתחדשים מדי מספר שנים ועל פיהם מוגדרת תוספת שכר לכל עובד בהתאם לוותק שאותו הוא צובר לאורך שנות עבודתו במגזר הציבורי.

כאשר מדובר בעובדים בעלי תואר אקדמי במדעי החברה והרוח ואשר זכאים לדירוג המח"ר, הרי שמדובר בתוספות שהן מעט יותר גבוהות מאלו של ציבור העובדים הכללי. תוספות אלה יכולות להשתנות מאוד בהתאם לרמת התואר (תואר ראשון, שני, דוקטור), תחום התואר (החוג הספציפי שבו השלים העובד את השכלתו האקדמית) וכאמור הוותק של העובד.

שתפו פוסט זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים